czwartek, 24 marca 2011

Jak nauczyć komend , kiedy zacząć i jak ?

Psy tej rasy są bardzo inteligentne i nauka komend przychodzi im z łatwością , lecz nie oczekujmy od nich za dużo . 

Kiedy zacząć?

Naukę najlepiej zacząć , gdy szczeniak ma 16tyg. , młodszy szczeniak jest bardzo ruchliwy , skacze , bawi się itd...Ja swoją Amelkę chciałam uczyć gdy miała 11tyg. nauki komendy "siad" , lecz była taka ruchliwa ,że nie dało rady . Na początku uczyłam ją komendy "siad" opanowała tą komendę gdy miała 17tyg. w godzinę , co mnie bardzo zdziwiło . Po jakimś czasie uczyłam ją komendy "leżeć" z tym miała problemy i do dzisiaj ma problem ,bo szybko wstaje by dostać smakołyk .

Ogólnie umie już komendy :
-aport
-przynieś
-daje
-buziak
-daj łapę
-leżeć
-siad
-daj drugą łapę
-hop
-przybij piątkę
-przybij dziesiątkę
-obrót
-poproś
-tańcz
-czekaj
-wąchaj ( dany przedmiot ) szukaj....( i szuka go i znajduję...)
-zostaw
-do mnie

Ćwiczymy Agility jak juz wcześniej pisałam , więc umie dodatkowe komendy :
-przeszkoda
-tunel
-hop (przez przeszkodę)
-wejdź
-zejdź

Chyba to wszystkie komendy jakie umie .

Jaki najlepszy sposób na naukę ?

Oczywiście ,że smakołyki . Nie ma innej możliwości uczyć psa komend niż smakołyki .

Jak nauczyć psa komendy "siad" ?
Wydajemy słowną komendę „siad” jednocześnie przesuwając dłoń ze smakołykiem za głowę psa – skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzącej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.
Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwaląc i nagradzając psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzącą.Zdjęcie z internetu
Jak nauczyć komendy "leżeć" ?
Gdy pies znajduje się w pozycji stojącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydając komendę „leżeć”. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny – pies będzie kładł się na dźwięk słowa „leżeć” i widok dłoni skierowanej w dół.


Zdjęcie z internetu
Jak nauczyć psa komendy "podaj łapę"?
Zaczynamy od pozycji siedzącej. Patrząc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wydając jednocześnie słowną komendę „podaj łapę”. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wyciągać łapę na nasze polecenie.


Zdjęcie z internetu
Jak nauczyć psa komendy "poproś"?


Nauka tej komendy zaczyna sie jeśli piesek już zna komendę siad. Pies siedzi, dajemy komendę i unosimy przysmak wysoko nad glowa psa, czego wynikiem najczęściej będzie oderwanie łapek od ziemi i wyciągnięcie szyji co oczywiście nagradzamy bo jest to krok do przodu. Z czasem nagradzamy psa jak podniesie sie nam coraz wyżej. Najlepiej ćwiczyć w narożniku lub pod ścianą żeby pies nie cofał nam sie robiąc stój i podskakując


Zdjęcie z internetu
Więcej informacji jak nauczyć psa innych komend napisze niebawem...


Niektóre informację pochodzą ze strony : http://www.vetopedia.pl

8 komentarzy:

 1. Całkiem nieźle napisane, szkoda, że cześć wygląda, jakby była ściągnięta z internetu.
  Zmieniłabym tylko pare rzeczy - szczeniaka można uczyć już nawet od 5 tygodnia życia, od 8 nawet szczególnie. To, że piesek jest ruchliwy można wykorzystać i szkolić podczas zabawy, drobnymi kroczkami. Smakołyki nie są jedynym motywatorem psa, większość ruchliwych ras szybciej uczy się na zabawkę - piłkę lub szarpak - niż na jedzenie, czasami nawet wystarczy im pozwolenie na swobodne pobieganie w ramach nagrody.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pisze ,że niektóre infomację pochodzą z internetu .

  Ja wiem jak to jest bo non stop uczę szczeniaki nauki komend . Hodowca sprzedaje dopiero 9tyg. szczeniaki , 5tyg. szczeniaki nigdy się nie nauczą żadnej komendy są za małe i z resztą są jeszcze u hodowcy . Ja pisze o konkretnej rasie pinczer miniaturowy , a one są szybkie i ciężko im się skupic . Potrząsając zabawką skakały i biegałby ....to nic by nie dało...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie tylko smaczki :D Niektóre psy, prawidłowo nakręcone i uzależnione od zabawki kapitalnie uczą się na zabawkę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. dzięki za świetne i przydatne informacje :)
  już wiem ja uczyć Esię ;p - wczoraj/przedwczoraj chciałam ją uczyć "siad" ze 3-4 razy jej wyszło ale później nie chciała usiąść tylko prosiła o smakołyk - bo komenda "poproś" wychodzi jej zabójczo ; p

  OdpowiedzUsuń
 5. moja nie umie wszystkich komend ;/ ale b. fajna stronka ^^ przydatna ^^
  dopisz jeszcze jak psy odczytóją różne znaki . np. jak ciągnie sie smycz to on to odczytuje żeby isć szybciej , albo jak go odepchniesz tzn. że chcesz sie z nim bawić itp.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow ! Superaśna stronka . ;) Mam pytanko , jak nauczylas swojego pieska komendy zostaw ? ;))

  OdpowiedzUsuń
 7. dobre informacje ale moja psinka zna te komendy :D

  OdpowiedzUsuń